دانلود کتاب نقش شیعیان در ساختار حکومت عباسیان

نقش شیعیان در ساختار حکومت عباسیان

دانلود کتاب
موضوع
دین و مذهب
قیمت
دانلود رایگان

منبع
رضیه موحد ابطحی

نوع فایل
pdf

حجم
6.04 مگابایت

ارسال کننده
وب نشر1
تاریخ ارسال
۱۳۹۶/۰۷/۱۳

مشاهده
10 بار

دانلود
3 بار

خرید
0 بار

شرح کتاب

کتاب نقش شیعیان در ساختار حکومت عباسیان: از خلافت ناصر تا سقوط بغداد تالیف رضیه موحد ابطحی در چهار فصل کلی با عناوین ساختار سیاسی حکومت عباسیان، چگونگی حضور شیعیان در ساختار حکومت عباسیان، علل حضور شیعیان در ساختار حکومت عباسیان و پیامدهای حضور شیعیان در ساختار قدرت عباسیان تهیه و تنظیم شده و ضمن بررسی ساختار حکومت عباسیان به تبیین جایگاه و نقش شیعیان در برهه‌ای حساس از این حکومت دیرپا یعنی از خلافت ناصر تا سقوط بغداد می‌پردازد.

در بخشی از کتاب آمده است:

خلافت عباسیان تا اندازه زیادی، سازگار با نظریه اهل سنت بود و شیعیان که از جریانات موثر در روی کار آمدن آن‌ها بودند مورد ظلم و ستم و قلع و قمع قرار گرفتند. همواره درگیری میان دو حزب علوی و عباسی که در قالب بحث‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کلامی و ادبی آغاز شده بود به مرحله عمل و میدان جنگ نیز کشیده می‌شد. از این روست که شاهد تنوع قیام‌‌های شیعی در دوران عباسی هستیم.

هریک از فصل‌های کتاب شامل چند گفتار است و در زیرعنوان هریک از گفتارها به موضوع‌های جداگانه‌ای پرداخته شده است. نویسنده در گفتار اول نخستین فصل کتاب با عنوان «ارتباطات عمومی» به موضوع‌هایی همچون، خلافت، ولایت عهدی، وزارت، امارت، قضاوت و ارتش و سپاه می‌پردازد و گفتار دوم نیز که ارتباطات افقی نام گرفته است به تبیین پیدایش دیوان‌ها، انواع آن‌ها و سیر تحول آن می‌پردازد.

نظر کاربران

هیچ نظری ثبت نشده است.